Elektronik Sigara Hakkında Çıkan Hastalık Haberleri: Gerçekler Ortaya Çıkıyor!

1 yıl önce

Elektronik Sigara Hakkında Çıkan Hastalık Haberleri: Gerçekler Ortaya Çıkıyor!

Son günlerde medyada görmüş olduğumuz elektronik sigara ve sebep olduğu hastalık hakkındaki haberler çoğumuzun aklını karıştırmaktadır. Özellikle Amerika medyası tarafından 42 hastanın e sigaradan dolayı hastaneye yatırıldığı belirtilmektedir. Ancak olayları iç yüzü bilinenden çok daha farklı olduğu ortaya çıktı.

Özellikle elektronik sigara endüstrisinin giderek gelişmesi birçok firmayı ve kuruluşu rahatsız etmeye başladı. Normal sigara firmalarının sigara satışları tüm dünyada önemli ölçüde düşmesi firma sahiplerini rahatsız etmeye başladı. Buna ek olarak da, sigaradan büyük ölçüde vergi alan devletler, bu azalmadan oldukça rahatsız olmaya başladı. Bu nedenle bir anda medya da elektronik sigara linç kampanyası başlatıldı.

Işin tuhaf kısmı ise, kimsenin normal sigaranın bilinen %100 gerçek zararlarından bahsetmiyor oluşudur. Milyonlarca insanın sigaradan öldüğü veya kansere yakalandığı kesin bilimsel sonuçlar arasında yer almaktadır. Ancak buna rağmen devletler herhangi bir önlem almamakta; hatta marketlerde 18 yaş altındaki çocuklara bile satılmaktadır.
Elektronik Sigaradan Dolayı Rahatsızlaşan Bireylerin Asıl Hastalık Sebepleri

İlk olarak bu tarz hastaların sadece “Amerika’da” ortaya çıkması, birçok soruyu beraberinde getirdi. Ancak, araştırmalar yapıldıkça hastalığın e sigaradan veya likitlerden kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Bu yazımızda bu hastalıkların gerçek yüzünü alıntılar ve kanıtlarla sizlere sunacağız.

E sigaradan dolayı rahatsızlaştığı iddia edilen bireyler ile yapılan röportajlarda bireylerin elektronik sigara kullanmadıklarını veya e sigaraya normal likit değil THC maddesini yüklediklerini belirtmektedirler. Hatta birçok hasta, hastaneden taburcu olduktan sonra şok yaşadıklarını belirtmişler. Bunun sebebi ise, hayatlarında elektronik sigara kullanmadıkları halde, medyada boy boy fotoğraflarının bulunduğunu ve hastalık sebeplerinin e sigaradan kaynaklandığını yazmaktadır.

Ancak bu bireyler daha sonrasında çıkan haberleri yalanladılar. Bu bireylerin röportajlarına youtube’dan ulaşabilmeniz mümkündür. “Lung illness patient SPEAKS OUT | You’re being lied to” şeklinde Youtube’da aramanız şeklinde, haberleri çıkan bireylerin gerçek röportajlarını görebilirsiniz.

Videoyu izlediğimiz zaman bireylerden birisi: hayatımda hiç elektronik sigara kullanmadım demektedir. Bir diğer birey ise, elektronik sigarama normal likit eklemediğini, THC sıvısını eklediğini belirtmiştir. THC sıvısı ise esrar ve mariuana ile ilgili olan bir maddedir. Birey, ailesinin esrar kokusunu almaması için elektronik sigarasına eklediğini belirtmiştir ve hastalığının sebebinin bu olduğunun altını çizmektedir.

Peki THC Maddesi Nedir? Vücut Üzerindeki Etkisi Nedir?

Bu tarz haberlerin yayılmasından sonra birçok tarafsız medya kuruluşları ve bilim adamları işin aslını araştırdı. Bahsi geçen hastalığın ana sebebinin THC içeren sıvılardan kaynaklandığını belirttiler. THC veya tetrahydrocannabinol olarak bahsi geçen madde kimyasal bir bileşen olup genellikle marijuananın psikolojiksel efektlerini arttırmak için kullanılan maddedir. Özel olarak, esrar ve uyuşturucu maddelerde kullanılan kimyasallardan birisidir.

Özellikle Amerika’nın Teksas gibi eyaletlerde marijuanın yaygın olması nedeniyle kimi bireyler elektronik sigaralarının likit kısmına THC doldurarak kullanmışlardır. Ancak, bir süre sonra hastaneye yatırılınca gerçekler gün yüzüne çıkmıştır.

Uluslararası bir kuruluş olan CDC -Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezinin- yayınladığı rapora göre oluşan bu rahatsızlıkları yaşayan bireylerin kanlarında THC bulunduğu belirtilmiştir. Bu maddeyi ise e sigara cihazlarına doldurarak tükettiklerini belirtmiş ve şu ibareyi eklemişlerdir: “THC, marijuana da bulunan aktif içerikli bir kimyasaldır.”
Bu konudaki bir diğer raporu ise Illinois ve Wisconsin hastalar üzerinde birtakım testler yapmış ve hastaların büyük bölümünde THC içeren likit veya sıvı kullandıkları ortaya çıkmıştır. Cihazların tanklarını veya kartuşlarını THC ile doldurduklarını itiraf eden bireyler; böylece işin aslını ortaya çıkarmaktadırlar.

Bu tarz durumlardan Kaçınmak için Ne Yapmam Gerekir?

Bu hastalıkların sebebi birçok kaynak ve bilim adamı tarafından ana sebebinin THC olduğu belirtilmiştir. Marijuana halen daha kimi ülkeler legal veya bulunması oldukça kolaydır. Ancak ülkemizde kesin olarak kullanımı veya satışı yasaktır ve yaptırımı büyüktür.

Bu nedenle ülkemizde bu tarz vakaların yaşanma ihtimali %0’dır; çünkü devlet bu konuda oldukça nettir ve cezai uygulamaları ağırdır. Bu nedenle almış olduğunuz likitlere etken maddesini bildiğiniz veya bilmediğiniz herhangi bir şey eklemeyin. Likitleri satın almış olduğunuz şeklinde tüketin. Ayrıca, birçok elektronik sigara sitesinde; çoğu likit merdiven altı üretilmektedir. Bu durumda tabi ki sağlığı tehdit edici unsurdur. Bu nedenle adını bilmediğiniz veya güvenilir olmayan websitelerinden veya dışarıdaki pasajlardan likit alışverişi yapmamanızda fayda var.

Elektronik Sigara Haberleri İle İlgili Önemli Raporlar

Bu tarz haberlerin üzerine RollingStone Dergisi’de detaylıca araştırma yapıp olayların iç yüzünü okuyucularına aktardı. Hastalığın ve hastaların yakından takibi yapılınca tüm bulguların tek noktada buluştuğunu belirtmektedir. Hastalığın sebebinin normal nikotinli likitlerin olmadığını vurgulanmış, ancak bireylerin kartuşlara THC maddesini özellikle eklemesinden kaynaklandığını belirtmişlerdir.

Son günlerde çıkan bir diğer haber ise Başkan Donald Trump’ın elektronik sigarayı ve likitleri ülke genelinde yasaklayacağıdır. Ancak Türk haber sitelerinde de belirtildiği üzere, böyle bir şey söz konusu değildir. Trump elektronik sigara ve ürünlerinin yasaklanmayacağını duyurmuştur. Bu konu hakkındaki detaylı haberleri Türk medyasında da bulabilirsiniz.

Yabancı Medyadan Elektronik Sigaraya Dair Alıntılar

Yazımızın bu bölümünde İngiltere ve Amerika’da bulunan büyük yayın organlarının paylaştıkları metinlerden sizlere alıntılar yapacağız.

İlk olarak CNN Health’de paylaşılan ana başlığı belirtmek istiyorum. Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezi (CDC) tüm dünya basınına yaptığı duyuruyu ana başlık olan paylaşılmıştır: “Elektronik Sigara ile ilgili Hastalıkların ana sebebi nikotin içeren likitler değil, THC etken maddeli likitler olduğu kanıtlanmıştır.”

İngiltere’nin Independent adlı gazetesinde tarafsız bir şekilde hem elektronik sigara hem de normal sigara eleştirilmiştir. Ancak, Profesor John Newton elektronik sigaranın tamamen risksiz olmadığını vurgulamış ve eğer normalde sigara içmiyorsanız e sigaraya başlamayınız şeklinde ifadesi bulunmaktadır.

Ancak yazının devamında, John Newton “Eğer sigara kullanıcısıysanız sağlığınız için elektronik sigaraya geçiş yapmanız çok daha avantajlı olacaktır. Bunu yaparken de güvenilir yerlerden ürünlerinizi temin etmenizde fayda olduğunun altını çizmiştir. Sadece İngiltere’de bile 100.000’e yakın insanın sadece sigaradan öldüğü göz önünde bulundurulunca, elektronik sigara normal sigaranın yanında çok daha masum kalmaktadır.

Sonuç olarak;

Elektronik sigaranın ilk olarak üretimi ve keşfediliş sebebi sigaranın oluşturduğu ölümcül rahatsızlıkları minumuma indirmektir. Bizleri sigaraya bağımlı yapan etken madde “nikotin’dir.” Bilindiği üzere nikotin kimi sebzelerde dahi bulunmaktadır, bkz: patlıcan. Elektronik sigaranın ana çalışma mekanizması ise size nikotini vermek üzerine dizayn edilmiştir. Ancak bunu yaparken, normal sigarada bulunan binlerce kanserojen maddeyi bulundurmaz. Ayrıca, sigarayı tütünü yakarak kullanabilirsiniz ama bu süreçte karbon monoksidi ve diğer maddeleri de yakarak akciğerlerimiz başta olmak üzere birçok organımıza geriş dönüşü olmayan zararlar verir.

Elektronik sigara da ise herhangi bir yanma veya yakma durumu söz konusu değildir. E sigaraların çalışma prensibi: likitin ısınarak buharlaşmasıyla gerçekleşir. Bu nedenle herhangi bir kimyasal yanmaz ve organlarınız normal sigarada olduğu gibi zarar görmez.


Tabi ki de, elektronik sigara tamamen zararsızdır veya sağlıklıdır gibi kimsenin bir tezi yoktur. Likitlerin ana etken maddesi nikotindir. Bu nedenle özellikle hamile bireylerin ve 18 yaş altı kişilerin kullanması kesinlikle önerilmez. Ayrıca önceden sigara kullanmayan birisiyseniz, elektronik sigaraya başlamanızı kesinlikle önermemekteyiz. Bir diğer önemli husus ise, elektronik sigara ile amaçlanan sizin nikotine olan bağımlılığınızı azaltmanızdır. Örneğin, e sigara kullanımına 6 mg nikotinli likit ile başladıysanız, bir süre sonra bu oranı düşürebilirsiniz. E sigara kullanımı size kendi nikotin seviyenize göre içim yapmanızı vaat eder. Bu nedenle birçok birey, e sigara kullanarak normal sigarayı bırakmış ve daha sağlıklı bir yaşam stiline ulaşmayı başarmıştır.