Elektronik Sigarada TC Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

6 ay önce

Elektronik Sigarada TC Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

TC mod nedir sorusu, sürekli gelişen ve büyüyen elektronik sigara endüstrisinin en merak edilen konularından bir tanesidir. Elektronik sigara dünyasının en çok tercih edilen modelleri arasında yerini her geçen gün sağlamlaştıran mod e-sigaralar ile son derece yakından ilişkili olan bu kavramın doğru anlaşılması ise büyük önem taşıyor. 
 
Elektronik sigara dünyasına ilk adım attığınız andan itibaren, daha önce duymadığınız terimlerle sık sık karşılaşmaya başlarsınız. TC mod da bu terimler arasında sayılabilir. Tüm bu kavramların ne anlama geldiğini ve elektronik sigara kullanımına nasıl fayda sağladığını öğrenmek ise elektronik sigaradan aldığınız keyfi daha üst noktalara taşımaya yardımcı olacaktır. 
 
Bu yazımızda siz değerli e-sigara kullanıcılarımız için tc mod nedir sorusunu tüm ayrıntıları ile ele alıyoruz.

TC Mod Nedir? 

Açılımı temperature control olarak da bilinen TC’yi, elektronik sigaranızın buhar sıcaklığını dilediğiniz noktaya yükseltebilmenizi ya da düşürebilmenizi sağlayan bir sıcaklık ayarı olarak tanımlayabiliriz.  
 
Bu doğrultuda TC mod nedir sorusunu ise bir çeşit e-sigara sıcaklık modu olarak yanıtlamak mümkün. 
 
Özellikle mod e-sigara kullanıcılarının tercih ettiği hem yüksek sıcaklık hem de yoğun bir e-sigara buharı sunan TC mod, bu anlamda elektronik sigaradan yüksek buhar performansı isteyen kullanıcıların gözdeleri arasında yer almaktadır. 
 
Elektronik sigaralarda bulunan içim modları, TC modun alt başlığı şeklinde değerlendirilebilir. Buna ek olarak çeşitli tellerin de TC mod ile uyumlu olduğunu söylemek mümkün. Söz ettiğimiz tel materyaller ise nikel, titanyum ve paslanmaz çelik olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra kantahal tel ve nichrome tel çeşitleri ise TC moda uyum sağlayamayan tel çeşitlerindendir.

TC Nasıl Kullanılır?Henüz yeni yeni yaygın hale gelmeye başlayan bir özellik olan TC mod, neredeyse tüm e-sigara cihazlarında mevcuttur. Fakat sağladığı faydalardan yararlanabilmek adına çalışma mantığını konusunda bilgi sahibi olmak önemli. 
 
TC kullanımının direkt olarak sıcaklığı ölçme yoluyla başlatılabileceği düşünülebilir fakat bu yanlış bir varsayımdır çünkü sıcaklık doğrudan ölçülemez. Peki ama TC mod nasıl kullanılır? 
 
TC sıcaklığını anlayabilmenin yolu rezistansları ölçmekten geçer. TC mod açıldığında elektronik sigara cihazınızın parçaları ısınır. Bu parçalar ısındığında ise rezistansları da artışa geçer. Eğer rezistanstaki sıcaklığı ölçmeyi başarabilirseniz coillerdeki sıcaklık değişimini de anlamanız mümkün. 
 
Bu doğrultuda farkında olunması gereken önemli bir nokta var, o da şu; rezistanstaki ısı farkı aslında çok küçüktür. Dolayısıyla ölçümlenmesi de zor olabilir. Rezistansta gerçekleşen bu artış eğer ölçümlenebilirse TC mod devreye girmiş demektir; bu sıcaklık da coil için kullanılabilir.
 
TC modda seçmiş olduğunuz voltaj ya da watt ayarı coile göndermek istediğiniz akımın miktarı ile alakalıdır. 
 
Elektronik sigaranızı çalıştırmaya başladığınız andan itibaren belli miktarda elektrik coile gider. Coile giden elektrik akımı, coili ısıtarak likitin buharlaşmasını sağlar. 
 
Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise e-sigaranızın ateşleme tuşuna aralıksız basmaya devam etmemeniz gerektiği. Aksi takdirde coile giden elektrik akımı azalmadan devam eder. Bu da coil ve pamukta bulunan likitin azalmasına neden olur ve pamuk yanabilir.  
 
Elektronik sigaranızın pamuğu yandığında ise karşılaştığınız yanık tat, keyfinizi kaçırabilir ve boğazınızda öksürük birikmesine neden olabilir. Coil pamuğunun yanmaması için TC modunu 230 derecenin altında tutabilirsiniz.

TC Modun Elektronik Sigara Kullanıcılarına Sağladığı Faydalar Nelerdir?


Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi TC mod, genellikle mod elektronik sigara kullanıcılarının beklediği yoğun ve sıcak buhar performansını sunmaktadır. Elbette TC modun elektronik sigara kullanıcılarına sağlamış olduğu faydalar yalnızca bunlarla sınırlı değil. 
 
Bunun yanı sıra TC mod ile mod elektronik sigaradan çıkan buhar sıcaklığını dilediğiniz gibi artırabilir ya da azaltabilirsiniz. 
 
Ayrıca TC mod ayarı bir süre sonra sizin belirlediğiniz değerde sabitlenmekte ve sıcaklık değeri koruma altına alınmaktadır. Bu doğrultuda eğer elektronik sigara atomizer kuru çalışırsa, sıcaklık yükselmeye başlar. TC mod ayarı yapıldıysa ise bu derhal kontrol altına alınabilir. 
 
Belirlenen sıcaklık değeri aşılmadığı için TC mod kullanan elektronik sigara kullanıcılarının atomizer ve coil kullanım ömrü daha uzun olur. Buna ek olarak elektronik sigara pili yalnızca belirlenen sıcaklık değerini korumak için enerji harcadığından daha uzun süre kullanılabilir. 

TC Mod İle İlgili Bilinmesi Gereken Püf NoktalarTC mod nedir sorusunu yanıtladığınız içeriğimizde TC mod ile ilgili bilinmesi gereken püf noktaları atlamamak da önemli. Elektronik sigara deneyiminizi daha üst noktalara taşımak isterseniz tc mod kullanımında da bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. 
 
Sıcaklık kontrolünde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta e-sigaranın rezistans teline en uygun moda ayarlanmasıdır. Buna tek olarak nikel, titantum ve paslanmaz çelik tellerin kendi ayarında kullanımı çok daha verimli sonuçlar verir. 
 
Ayrıca, TC modu kullanmadan önce rezistans telinin sıcaklığını cihaza tanıtmanız gerekiyor. Elektronik sigara, sizin vermiş olduğunuz rezistans değerini referans alarak telin ateşleme sonrasında ne kadar ısındığını ölçümleyebilir. 
 
Rezistans değeri ya da ohm dediğimiz bu şeyin daha ilk kullanımda sabitlenmesi ya da bir diğer deyişle kilitlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde rezistansın sıcaklık kontrolü beklediğiniz gibi çalışmaz. 
 
Buna ek olarak, TC modda tel seçiminizi paslanmaz çelik olanlardan yana kullanmak hem daha sağlıklı hem de daha kaliteli bir kullanım sunar. Eğer nikel ya da titanyum tel kullanacaksanız da doğru ayarın dışına çıkmamanız önemli.,
Son olarak elektronik sigaranız “protection” ya da “koruma” uyarısı veriyorsa bu, cihazınızın ayarlamış olduunuz sıcaklık değerine ulaştığının ve bu değerde sabitlendiğinin göstergesidir. Eğer koruma kontrolünü devreden çıkarmak istiyorsanız cihazınızın watt değerini düşürmeniz mümkün.

Artık TC mod nedir sorusunun yanıtını biliyorsunuz. Bunun yanı sıra TC modun kullanımı hakkında daha detaylı bilgi sahibiniz ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalara hakimsiniz. Elektronik sigara endüstrisinin köklü firmaları arasında yer alan Buharistan ailesi olarak, sizler için hazırlamış olduğumuz blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın. Ek olarak TC mod ile ilişkili bir kavram olan TCR ile ilgili bilgi edinmek için de TCR nedir? E-Sigarada TCR Nasıl Kullanılır? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.